czas na zmiany

„Wirtualny adres” firmy - Skarbówka kwestionuje i odmawia nadania numeru NIP! Świadczenie usługi wirtualnego biura opiera się na tym, iż firma może korzystać z konkretnych danych teleadresowych tj. adresu korespondencyjnego, numer telefonu itp.

Co to jest wirtualne biuro?


Świadczenie usługi wirtualnego biura opiera się na tym, iż firma może korzystać z konkretnych danych teleadresowych tj. adresu korespondencyjnego, numer telefonu, jak również usługi przechowywania dokumentów czy wynajmowania sali konferencyjnej na godziny. Takie rozwiązanie sprawia, iż osoby prowadzące małą działalność, często jednoosobową, w własnym domu lub też osoby mobilne jako specjaliści mogą korzystać z prestiżu prowadzenia firmy pod adresem jednego z centrów biznesowych.

Liczba zarejestrowanych firm pod jednym adresem, w jednym lokalu teoretycznie może być nieograniczona, jednak w przypadku firm, świadczących usługi przez internet, wybór ten jest zasadny, jednakże w przypadku działalności, która wymaga stałej siedziby – tak wcale nie jest. Niejednokrotnie z takiego rodzaju siedziby firmy, korzystają podmioty, których głównym celem jest prowadzenie zmyślonej firmy, wyłudzenia podatków, oszukanie klientów czy też ukrycie prawdziwej działalności firmy. Jak informują urzędy skarbowe - największe zagrożenie pojawia się przy firmach zajmujących się branżą budowlaną, związaną z obrotem złomu, mediacją finansową jak również handlem paliwami.


To właśnie w tych sektorach najczęściej dokonywane są oszustwa podatkowe i wyłudzenia – z tego powodu zostały wzmożone kontrole podmiotów wykorzystujących usługi e-biur. Ministerstwo Finansów, aby powstrzymać praktykowane na mnogą skalę wyłudzenia, wydał dyrektywę, aby wszelkie kwestie spółek rejestrowanych w punktach wirtualnych badać bardzo skrupulatnie uznając za zasadę - odmawianie nadania numeru NIP, tym samym nie wydając decyzji o odmowie wydania numeru identyfikacji podatkowej (pomimo faktu, że takie działanie jest bezprawne).


W tej sytuacji przedsiębiorcy pozostaje żądać swoich praw wobec urzędu jedynie na drodze sądowej (takie działania Urzędu Skarbowego spotkały się już z uzasadnioną krytyką sądów, przykładem jest Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 2012-05-09) lub zastosować inne rozwiązanie np. zmianę głównego przedmiotu prowadzonej działalności lub siedziby firmy.

Ta strona używa plików cookie Więcej informacji